Strona główna
Galeria | Sprzęt | Technika pracy | Materiały | Wywoływanie | Specyfika | Kalkulatory
Bibliografia | Kontakt
Filtry Obiektywy

Kalkulator
spadku jasności przy obiektywach szerokokątnych


Wiele osób zastanawia się, czy warto kupić obiektyw szerokokątny, bo obawiają się dużego wydatku związanego z koniecznością zakupu centerfiltra. Czy mają rację? Czy centerfiltr jest konieczny w każdym przypadku, zalecanym przez producenta?

Od wielu lat używam obiektywu Super Angulon 121 mm i nie mam do niego centerfiltra. Zdjęcia nim wykonane, na formacie 4x5 cala, nie wykazują rzucających się w oczy nierówności w naświetleniu. Natomiast na zdjęciach formatu 6x17 cm, wykonanych tym samym obiektywem,widać już wyraźnie, że brzegi są ciemniejsze.

Jak stwierdzić, czy dany obiektyw będzie dawał zadowalający obraz? Po prostu obliczyć ile EV traci się w rogach klatki. Umożliwia to poniższy kalkulator; wystarczy wprowadzić ogniskową obiektywu i jego pole obrazowe, a w wyniku otrzymamy wartość spadku jasności na końcu pola obrazowego oraz w rogach klatki 4x5.

Oczywiście, dla każdego inna wartość spadku jasności będzie do przyjęcia; ja proponuję uznać jako graniczne 0,5 EV. Poniżej tej wartości, jeśli motyw nie będzie idealnie jednolity, nie powinniśmy zauważyć różnicy w naświetleniu. Powyżej - sprawa indywidualna; na pewno znajdą się osoby, którym i 1 EV nie będzie przeszkadzało...

Na przykład, dla obiektywu Super-Angulon 90 mm, którego pole obrazowe wynosi 235 mm, spadek jasności na skraju pola obrazowego będzie wynosił 1,44 EV, a w rogu kadru 4x5" - 0,8 EV.

Pole obrazowe każdego obiektywu jest podawane przez producenta i powinno być dostępne jako PDF. Jeśli nie znasz tej wartości i nie możesz się jej doszukać, to tutaj możesz sprawdzić jakie pole obrazowe ma większość z dostępnych aktualnie obiektywów.

Spadek jasności na końcu pola obrazowego [EV]: ----
Spadek jasności na końcu klatki 4x5" [EV]: ----
Strona: [1]  


aktualny adres strony:
https://sklepfoto.com.pl/pl4/page/5-Artykuly.html


© 2008-2022 4x5.pl, 4x5.dybowski.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone